Smlouva o tichém společenství

Tiché společenství je formou obchodního vztahu v obchodních společnostech. Smlouva o tichém společenství se uzavírá mezi podnikatelem a tichým společníkem, který se zavazuje vložit do obchodní společnosti své finanční prostředky. Vzor smlouvy o tichém společenství je níže.

Smlouva o tichém společenství

(uzavřená dle § 673 a násl., obchodního zákoníku v platném znění)

Níže uvedeného dne, měsíce a roku, smluvní strany :

…………………………………………

…………………………………………

…………………………………………

(dále jen jako podnikatel)

a

 …………………………………………

…………………………………………

…………………………………………

(dále jen tichý společník)

uzavřely tuto :

Smlouvu o tichém společenství

I.

Předmět smlouvy

1. Tichý společník se touto smlouvou zavazuje, že podnikateli dle této smlouvy poskytne vklad (peněžitý) ve výši (v hodnotě) ……..,- Kč slovy : …………………,- Kč na předmět podnikání spočívající v : …………………………… ke kterému je podnikatel oprávněn na základě živnostenského oprávnění ze dne………

2. Tichý společník vklad dle bodu I., v celém rozsahu na bankovní účet podnikatele č.:………………….…………, vedený u ……………….. do ……………..dní od podpisu této smlouvy. Vklad se poskytuje podnikateli jen po dobu trvání této smlouvy. Hodnoty, které se tímto vkladem vytvoří přecházejí do vlastnictví podnikatele.

3. Podnikatel se tímto zavazuje, že z čistého zisku z předmětné podnikatelské činnosti, vyplatí tichému společníku ve lhůtě do 30 dnů od vyhotovení řádné účetní závěrky podíl na zisku ve výši ……….. % za daný účetní rok , v prvém po uzavření smlouvy v poměrné části dle doby trvání smlouvy.

4. Účast tichého společníka, tedy rozsah na ztrátě podnikatele z předmětné podnikatelské činnosti, je sjednán ve stejném rozsahu jako podíl na čistém zisku dle bodu 3.

II.

Trvání smlouvy

Tato smlouva je uzavřena na dobu……….. počínaje dnem podpisu smlouvy

III.

Práva a povinnosti smluvních stran

1. Tichý společník je oprávněn nahlížet do všech obchodních knih podnikatele, pořizovat z nich pro svoji potřebu výpisy a opisy , kopie, a má právo požadovat stejnopis roční účetní závěrky. Podnikatel je povinen předchozí tichému společníkovi umožnit. Jeho povinností je také podat tichému společníkovi potřebná vysvětlení, týkající se podnikání, na němž se tichý společník účastní vkladem dle této smlouvy.

2. Tichý společník se tímto zavazuje zachovat mlčenlivost o všech skutečnostech, které se týkají podnikání dle této smlouvy, a které jsou považovány za důvěrné. Podnikatel se zavazuje zachovat mlčenlivost vůči třetím osobám o podílu tichého společníka dle této smlouvy.

3. Práva a povinnosti vůči třetím osobám z podnikání, na které se vztahuje tato smlouva, vznikají pouze podnikateli.

IV.

Zánik účasti tichého společníka

1. Účast tichého společníka na podnikání podnikatele zaniká :

· uplynutím doby, na kterou byla smlouva uzavřena

· dosáhne-li podíl tichého společníka na ztrátě podnikatele výše vkladu tichého společníka

· ukončením podnikání, na něž se smlouva vztahuje

· prohlášením konkurzu na majetek podnikatele nebo zamítnutím návrhu na prohlášení konkurzu pro nedostatek majetku

2. Po zániku účasti tichého společníka na podnikání, je podnikatel povinen vrátit tichému společníku jeho vklad dle bodu Čl. I., této smlouvy zvýšený či snížený o podíl tichého společníka na výsledku podnikání.

V.

Ostatní ujednání

1. Není-li touto smlouvou stanoveno výslovně jinak, řídí se v ostatním právní vztahy mezi smluvními stranami ustanoveními § 673 a násl., obchodního zákoníku.

2. Smlouva je vyhotovena ve dvou výtiscích a každý má platnost originálu.

3. Každá ze smluvních stran obdrží po jednom vyhotovení

4. Smlouva je platná a účinná dnem podpisu obou smluvních stran.

 

V………………….dne………………….

 

…………………………………………

 

…………………………………………